Göbek bölgesi neden yağlanır

Son zamanlarda göbek bölgesi yağlanması kalça-basen yağlanmasından daha büyük bir sorun haline geldi.Zayıf kadınlarda bile görülen sorunun nedenleri arasında hareketsizlik,şekerli yiyecek alımının fazlalığı,oturarak çalışma ve insülin dengesizliği başta geliyor..

Peki insülin dengesizliği neden göbek yapar?
İnsülin kandaki şekeri kontrol eden hormondur ve insülinin kandaki seviyesi oldukça önemlidir. İnsülin metobolizma bozulduğu zaman kan şekeri seviyelerinde ve bunla beraber diğer kan değerlerinde bozulmalar bel ve karın bölgesinde yağlanmalara sebep olur.

Göbek bölgenizi nasıl kontrol altında tutarsınız?
1. SIKILAŞTIRMA: Vücut kaslarını korumak için sıkılaştırma(kuvvetlendirme) hareketlerinin yapılması.2. EGZERSİZ: Yağ yakımı için aerobik egzersiz3. DİYET: Kalp sağlığını koruyan doymamış yağların çok, doymuş yağların az olduğu Akdeniz Tipi beslenme programı ve kilo yönetimi için gün başına alınan enerjiden 100 kal/gün kısıtlamak.1. Yüksek karbonhidrat yerine daha düzenli dağılmış öğünleri tercih etmek ve karbonhidrat alımında ise karışık karbonhidrat diye tanımlanan esmer tahıl ürünlerinin tüketilebilir.2. Salata ve yemeklerde zeytinyağı veya kanola yağı kullanılabilir.3. Öğün aralarında fındık veya ceviz tüketilebilir.
trkahkaha401

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s