Esad: Her Şeyi Beklemelisiniz, Bölgede Tek Değiliz

Suriye Devlet Başkanı Esad, “Askeri müdahale durumunda her şeyi beklemelisiniz. Bölgedeki tek oyuncu hükümetler değil” dedi.
CBS This Morning” programının sunucusu Charli Rose’un Esed’le yaptığı mülakatın bir bölümü CBS’te yayınlandı.

Esad mülakatta, kimyasal silah kullandığı iddialarını reddederek esas mağdurun kendi güvenlik güçleri olduğunu ve bazı askerlerin hastanede bu nedenle tedavi gördüğünü savunarak, rejimin kimyasal silah kullandığına ilişkin ABD’nin var olduğunu iddia ettiği delilleri kamuoyuna ve basına da sunmasını istedi.

Esad, muhtemel bir askeri müdahale ve ABD Kongresi’nde yapılacak oylamaya ilişkin de açıklamalar yaptı.

ABD ve diğer ülkelerde yapılan anketlerde çoğunluğun müdahaleye karşı olduğunu söyleyen Esad, ABD Kongresi’nin de halk tarafından seçildiğini ve halkın isteğiyle uyumlu davranması gerektiğini kaydederek, “Vietnam’dan bu yana savaşlar ABD’ye ne kazandırdı? Hiç birşey. Ne siyasi ne ekonomik kazanç ne de iyi bir ün” dedi.

Bir müdahalenin El Kaide gibi “terörist gruplara” yarayacağını savunan Esad, askeri müdahalenin sonuçları olacağını kaydetti.

“HER ŞEYİ BEKLEMELİSİNİZ”

Esad, ABD’nin bir askeri müdahalede bulunması durumunda müttefiklerinin buna karşılık verebileceğini belirterek, “Herşeyi beklemelisiniz. Bu karşılığın hükümetten gelmesi de gerekmez. Bölgedeki tek oyuncular hükümetler değil” dedi.

Bölgede farklı ideoloji, grup ve fraksiyonlar olduğunu ifade eden Esad, bu nedenle “her şeyin, her eylemin” beklenebileceğini söyledi. Bu eylemler arasında kimyasal saldırının da olup olmadığı sorulan Esad, “Eğer bölgede muhalifler ya da teröristler veya başka bir grup bu silahlara sahipse olabilir. Gelecekten haber veremem” diye konuştu.

Bu karşılığın Suriye’de olması gerekmediğini söyleyen Esad, bunun başka bir yerde ve başka bir biçimde de olabileceğini savundu. “Bu karşılığın İran ya da Hizbullah’tan ABD’ye yönelik gelebileceğini mi söylüyorsunuz?” sorusu üzerine Esad, “Bu doğrudan ya da dolaylı, çeşitli biçimlerde olabilir” dedi.

“OPERASYON EL KAİDE’YE DESTEK OLUR”

Bazen müdahalenin yansımalarının müdahalenin kendisinden daha etkili olabileceğini iddia eden Esad, “Bir askeri müdahale El Kaide, El Nusra cephesi gibi gruplara doğrudan destek olur” diye konuştu.

Esad, savaşta kimyasal silah kullanmayı nasıl gördüğünün sorulması üzerine de kimyasal ya da nükleer kitle imha silahı kullanmanın karşısında olduğunu söyledi.

Rose’un yaptığı röportajın tamamı bu akşam Pbs’te “The Charlie Rose Show” programında yayınlanacak.

trkahkaha401

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s