Servis şoförlerinin işi şimdi daha da zor

servis_soforlerinin_isi_simdi_daha_da_zor13786272020_h1071153
Ders zilinin çalmasına kısa bir süre kala öğrenci güvenliği için alınacak tedbirler planlandı. Okul taşımacılığına ilişkin kuralları içeren tedbir listesi valiliklere iletildi.

İçişleri Bakanlığı, 2013-2014 eğitim ve öğretim dönemi öncesi okul önlerinde alınacak trafik tedbirleri ile okul servis araçlarının denetimini planladı. Bakan Muammer Güler bu konuda valilere özel emir verdi. Emre göre okul öncesi ve ilköğretim öğrencilerinin taşınması sırasında araçlarda rehber personel bulundurulacak. Şoförün başta hız, kavşaklarda geçiş önceliği, indirme ve bindirme gibi trafik kurallarına uyup uymadığı kontrol edilecek. Servis şoförlerinin araçta sigara içmesine ve içtirmesine müsaade edilmeyecek.

ŞOFÖR SEÇİMİNDE SIKI KONTROL

Servis şoförlerinin seçiminde dikkate alınacak hususlar ise şöyle sıralandı:

Servis sürücüleri ve çalışanlarının bulaşıcı hastalık taşıyıp taşımadıkları belirli periyodlarla kontrol edilecek. Şoför ve rehber personel hastanelerde bulaşıcı hastalık testi yaptıracak ve raporlarını okul yönetimine sunacak. Bulaşıcı hastalık taşıyan şoför ve rehber personelin görev yapmasına izin verilmeyecek.

*Görüntü ve müzik sistemleri taşıma sırasında kullanılmayacak.

*Şoförler son 5 yıl içerisinde bilinçli taksirli olarak ölümlü trafik kazasına karışmamış olacak. Alkollü araç kullanmak ve hız kurallarını ihlal nedeniyle ehliyeti birden fazla geri alınmamış olacak.

*Araçlarda görüntüyü bozacak ve tehlike yaratacak şekilde gereksiz aksesuar ile sistemler bulunmayacak ve kullanılmayacak.

*Taşımacıların yanında çalışanlar hizmet akdine tabi olacak. Rehber personel sigortalı yapılacak.

Öğrenci ceza yazacak

Emniyet Müdürlükleri yeni eğitim döneminde Milli Eğitim Müdürlükleriyle birlikte okul geçidi görevlilerini tespit edip eğitecek. Okul geçidi görevlisi öğrenciler, kural ihlali yapan sürücüler hakkında tespit tutanağı düzenleyecek. Trafik polisleri de bu tutanakları idari para cezasına dönüştürecek.

trkahkaha401

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s