Göz tansiyonu riski bulunanlar dikkat!

Göz tansiyonu riski bulunanlar dikkat!
35 yaşından sonra herkesin göz muayenesinin yapılması ve göz tansiyonu riski bulunanların da yılda bir kez kontrolden geçmesi gerekiyor

Opr. Dr. Ali Tarık Sakoğlu, glokomun artan göz içi basıncının göz siniri hücrelerine zarar vermesiyle oluştuğunu ve göz siniri hücrelerinin öldüğü zaman da kalıcı görme kaybına neden olabildiğini söyledi.
Opr. Dr. Sakoğlu, glokomun her insanda, her yaşta ortaya çıkabilecek bir hastalık olduğunu belirterek “Özellikle 35 yaştan sonra herkeste glokom olabilir. Ancak ailede glokomu bulunanlarda, şeker hastalığıolanlarda, hipermetroplar ve miyoplarda risk daha fazladır. Bu nedenle 35 yaşında ve daha sonra 40 yaşında herkesin göz muayenesinin yapılması, risk bulunanlarda ise yılda bir kez kontrol edilmesi gereklidir” diye konuştu.
GÖRME KAYBI YAŞANABİLİR
Opr. Dr. Ali Tarık Sakoğlu, hastalığın başlangıcında hastalığa ait herhangi bir belirti görülmediğini belirterek “Hastalık ilerledikçe görme sinirini etkiler. Görme siniri çok sayıda lif içeren elektrik kablosu gibidir. Bu lifler farklı alanlardan gelen görüntüleri beyine iletir. Sinir hasar gördükçe görme alanı bozulur. Glokom, birçok hasta tarafından ancak ileri dönemde ve belirgin görme kaybı ortaya çıktığında fark edilebilir. Glokomda görme kaybı oluştuktan sonra geri döndürmek, iyileştirmek mümkün değildir. Bu nedenle erken tanı çok önemlidir” dedi.
trkahkaha401

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s