18 PKK’lı tünele sığabilmek için rejim yapmış

18_pkkli_tunele_sigabilmek_icin_rejim_yapmis13807614620_h1081207
18 PKK’lının tünele sığabilmek için rejim yaptığı belirlendi. Mahkûmlar, tünelden kolaylıkla geçti ama çıkışı beş kez cezaevi bahçesine açtılar. Altıncı denemede başarılı olan firariler, çıkan toprağı tavan arasına yerleştirdi.

Firar tüneline akademik inceleme… PKK’lıların Bingöl M Tipi Cezaevi’nden kaçmasıyla ilgili yürütülen soruşturmada Bingöl Cumhuriyet Savcısı Ahmet Çoruk adeta kılı kırk yarıyor.

İşte titizlikle yürütülen soruşturmanın dikkat çeken detayları:

AKADEMİSYENLER KEŞİF YAPACAK

Akşam’da yer alan habere göre; Cezaevi firarilerinin tüneli kazmaya başladıkları zaman, üniversitelerin jeoloji mühendisliği bölümlerinde görev yapan akademisyenlere danışılarak belirlenecek. Ortaya çıkarılacak tarihle de ihmali bulunan görevliler tespit edilecek ve firara içeriden-dışarıdan destek veren şüphelilerle ilgili de dava açılacak.

BİR BUÇUK AY YEMEK YEMEDİLER

Yürütülen soruşturmada firar eden mahkûmların bir hayli dar kazdıkları tünele sığabilmek için yaklaşık 1 aydır birçok öğünde yemek yemedikleri belirlendi.
Sıkı bir diyet yaparak zayıflayan PKK’lıların tünelden rahatça geçtikleri ortaya çıktı.

SAYIM DIŞINDA SÜREKLİ KAZDILAR

Altlı üstlü iki koğuşta yatan 18 PKK’lı, firar kararını ailelerinden bile gizledi. Kaçma planı doğrultusunda; 21.30′daki gece ve 7.30′daki gündüz sayımına kadar sürekli tünel kazıdılar. Çıkan toprağı tavan arasına yerleştirdiler, taşlarıysa tünele destek yaptılar.

ALTINCI SEFERDE KAÇTILAR

Tünel ve cezaevi bahçesinde yapılan araştırmada ilginç bir detay daha ortaya çıktı. PKK’lı tutuklular dış duvarı geçtiklerini düşünerek tünelin çıkışını tam beş kez cezaevinin bahçesinde açtı. Altıncı denemede çitlerin dışına çıkan firariler, hatalı çıkışların çukurlarını tahta desteklerle kapatıp kazıya devam etti.

28 SAAT SONRA YAKAYI ELE VERDİLER

Muş-Bingöl Karayolu üzerindeki Kaleönü Mahallesi’nde bulunan M Tipi Cezaevi’nden 14′ü hükümlü, 4′ü tutuklu 18 PKK’lı, kazdıkları tünelden çıkarak 25 Eylül’de firar etmişti. Olayının ardından başlatılan operasyonlarda, PKK’lılardan 17′si yaklaşık 28 saat sonra Bingöl Ortaçanak Köyü kırsalında silahsız olarak yakalanmıştı.
trkahkaha401

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s